Cegła klinkierowa na kominy

Napisał  piątek, 15 marzec 2013 15:57

W związku z licznymi pytaniami klientów oraz firm wykonawczych dotyczących prawidłowego zastosowania cegieł klinkierowych na kominy przedstawiamy poniżej stanowisko oficjalne - oparte o obowiązujące normy budowlane, oraz tzw. praktykę wykonawczą wraz z komentarzem związanym z naszym doświadczeniem ( przypomnę, że firma "Centrum Klinkieru" w Katowicach istnieje od 1992 roku ).

1. Normy dotyczące budowy kominów z cegieł klinkierowych.

Zgodnie PN B 10425  "Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły" - do wykonania przewodów (bez rozgraniczania pod czy ponad dachem) - "...należy stosować cegłę pełną wypalaną z gliny klasy minimum 15.

Od 1 kwietnia 2006 roku za cegłę klinkierową pełną zgodnie z normą PN EN 771-1 uznaje się cegłę bez otworów. Do tej daty obowiązywała norma PN-B-12008 , która cegły klinkierowe pełne dzieliła na :

-    pełne tj. dopuszczalna perforacja cegły nie mogła przekroczyć 10% powierzchni kładzenia

-    pełne bez otworów tj. perforacja 0%

2. Praktyka wykonawcza.

Do dnia dzisiejszego do budowy kominów stosowane są zarówno cegły pełne jak i cegły z perforacją do 10% . Z naszego doświadczenia wynika, że w przypadku ich prawidłowego zastosowania z właściwą spoiną oraz obróbką nie występują problemy związane z przeciekaniem kominów. W szczególności dotyczy to zastosowania cegieł klinkierowych o niskiej nasiąkliwości ( a nie np. cegieł licowych, których nasiąkliwość przekracza często 12 % lub tzw. cegieł "ręcznie formowanych" - w tych przypadkach konieczne będzie zastosowanie dobrej jakości impregnatu).

W praktyce spotykamy również stosowanie cegieł klinkierowych perforowanych na komin, a na ostatnie kilka warstw cegieł klinkierowych pełnych lub odpowiednie wykańczanie górnej warstwy komina, mające chronić przed bezpośrednim wnikaniem wody. Wymieniona praktyka może okazać się bezproblemowa w przypadku zastosowania wkładów kominowych, cegieł klinkierowych o niskiej nasiąkliwości, odpowiedniej zaprawy murarskiej, kształtu i głebokości spoiny oraz prawidłowej obróbki komina. Należy jednak mieć świadomość, iż jest to praktyka wykluczająca ewentualne roszczenia gwarancyjne.

3. Ceny cegieł klinkierowych.

Oczywiście nie byłoby tak wielu problemów związanych ze stosowaniem cegieł klinkierowych na kominy, gdyby nie fakt, że cegła klinkierowa pełna jest produktem stosunkowo drogim - często różnica w cenie pomiedzy cegłą klinkierową perforowaną 25% , a cegłą pełną wynosi 100%.

Fakt tak sporej różnicy cenowej wynika przede wszystkim ze zdecydowanie trudniejszej i droższej technologii produkcji cegieł pełnych, w dalszej kolejności również z wyższych kosztów transportu. Istnieje wiele zakładów produkcyjnych, w których produkcja cegieł pełnych jest niemożliwa lub ekonomicznie nieopłacalna. Również straty w trakcie produkcji cegieł pełnych często są znacznie większe niż w przypadku cegieł perforowanych lub szczelinowych ( perforacja do 10%).

W związku z powyższym firma "Centrum Klinkieru" posiada w swojej stałej ofercie cegły pełne oraz szczelinowe produkowane w fabrykach, w których ich produkcja jest najtańsza ( są to np. fabryki produkujące bruk klinkierowy, który zawsze jest pełny i niskonasiąkliwy) oraz z najlepszych cegielni klinkierowych w Polsce (np. CRH Klinkier, Wienerberger ) i Niemczech (np. Muhr, Penter, Terca ).

4. Kolory cegieł klinkierowych na kominy.

Kolorystyka cegieł klinkierowych pełnych dostępnych zawsze w naszej firmie obejmuje praktycznie wszystkie dostępne dla klinkieru kolory w odcieniach żółci, czerwieni, brązu i grafitu.

Najczęściej stosowane kolory związane są z kolorami stosowanych dachówek, a zatem dominują kolory czerwone, czarne, grafitowe, antracyty i brązowe.


Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowe z ofertą kolorystyczną i cenową : www.klinkieronline.pl,  przede wszystkim jednak zachęcamy do odwiedzenia siedziby naszej firmy w Katowicach przy ul. Dębowej obok Silesia City Center, gdzie można cegły zobaczyć na ekspozycjach, paletach oraz uzyskać szczegółowe informacje, dobrać do poszczególnych cegieł płytki, parapety zewnetrzne, stopnice oraz sprawdzone zaprawy, fugi i kleje do klinkieru.

Zapraszamy również do polubienia (korzystając z zakładki dostępnej po prawej stronie witryny) naszego profilu na portalu Facebook, dzięki któremu będą Państwo na bieżąco ze wszystkimi informacjami dotyczącymi wyprzedaży i promocji w naszej firmie, będą tam również zamieszczane ciekawe naszym zdaniem teksty i informacje dotyczące praktycznego wykorzystania klinkieru podczas budowy.

Towar możemy dostarczyć i rozładować żurawiem na budowie.

Firma "Centrum Klinkieru" w Katowicach czynna jest w dni powszednie od godziny 8.00 do 17.00 oraz w soboty od 9.00 do 13.00 .

Czytany 134670 razy Ostatnio zmieniany piątek, 15 marzec 2013 16:00